Abstract:
Вірусні гепатити є однією з найбільш розповсюджених та небезпечних хвороб печінки у світі та посідають третє місце серед інфекційних захворювань за поширеністю та соціальною значущістю. На сьогоднішній день є актуальним завдання пошуку та вивчення нових підходів до ефективної медикаментозної терапії вказаної патології. У якості лікарського засобу, потенційно спроможного чинити гепатозахисну дію, обрано біотехнологічних препарат – кріоекстракт плаценти людини, створений науковцями Інституту проблем кріобіології і кріомедицини Національної академії наук України. Відомо, що до складу препаратів плаценти входить ряд факторів росту: гепатоцитів (HGF), інсуліноподібний (IGF), фібробластів (FGF), епідермальний (EGF), нервів (NGF), колонієстимулюючий (CSF) та ін., що дозволяє припустити наявність гепатопротекторної активності у зазначеного кріоекстракту.
Мета роботи. Охарактеризувати влив лікувально-профілактичного застосування кріоекстракту плаценти на метаболічний та функціональний стан печінки за Д-галактозаміного гепатиту у щурів.
Матеріали та методи. Дослідження проведено на 28 щурах-самцях масою 200–220 г. Гепатит моделювали одноразовим внутрішньоочеревинним введенням 20,0% водного розчину Д-галактозаміну в дозі 400 мг/кг. Кріоекстракт вводили 5 разів у лікувально-профілактичному режимі.
Результати. Розвиток експериментального Д-галактозамінового гепатиту у щурів викликав функціональні та метаболічні розлади у вигляді активації процесів перекисного окислення ліпідів, порушення пігментного обміну, зниження білоксинтезуючої функції та розвитку цитолітичного сидрому на що вказували відповідно зростання (р<0,001) рівня реактантів з тіобарбітуровою кислотою в гомогенетах печінки у 2,2 рази, підвищення (р<0,001) рівня загального білірубіну у 2,5 рази, зниження (р<0,001) альбумін-глобулінового співвідношення на 46,8% та зростання (р<0,001) рівня аланінамінотрансфераз у 2,2 рази та рівня аспартатамінотрансфераз на 70,3% відносно показників інтактних тварин. На тлі введення кріоектракту плаценти при експериментальному гепатиті рівень реактантів з тіобарбітуровою кислотою знизився (р<0,001) на 43,8%, рівень аланінамінотрансфераз знизився (р<0,001) у 2,4 рази, а рівень аспартатамінотрансфераз – знизився (р<0,001) на 45,3%; рівень загального білка зріс (р<0,01) на 17,4%, а рівень загального білірубіну знизився (р<0,001) на 53,5% відносно показників нелікованих тварин.
Висновки. Лікувально-профілактичне введення кріоекстракту плаценти нормалізувало метаболічні процеси у печінці та відновлювало її функціональний стан за рахунок антиоксидантного та мембраностабілізучого ефектів, які послаблювали обумовлений введенням Д-галактозаміну, цитолітичний синдром та відновлювали білоксинтезуючу функцію печінки. Крім того введення зазначеного кріоекстракту нівелювало Д-галактозамін-індуковану гіпербілірубінемію.
Description:
Кошурба ІВ. Характеристика гепатопротективної активності кріоекстракту плаценти при Д-галактозаміновому гепатиті. Матеріали XІХ Міжнародної наукової конференції студентів, молодих науковців та фахівців «Актуальні питання сучасної медицини»; 2022 Грудень 15–16; Харків: Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна МОН України; 2022, с. 189–90 DOI: https://doi.org/10.5281/zenodo.7570019.