Abstract:
Відомо, що стимуляція процесів апоптозу епітеліоцитів слизової оболонки шлунка (СОШ) є одним з механізмів ульцерогенної дії нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) [Шостак Н.А. та співав., 2013]. На теперішній час встановлена велика кількість маркерів для визначення апоптозу, одними з них є каспази. Каспаза-3 відноситься до ефекторних каспаз, експресія яких свідчить про необоротність апоптозних змін [Вернигородський С.В. та співав., 2018].
Мета. Оцінити вплив диклофенаку натрію (ДН) та його комбінації з кріоконсервованим екстрактом плаценти (КЕП) на процеси апоптозу епітеліоцитів слизової оболонки шлунка (СОШ) щурів.
Матеріали та методи. Гостру ДН-індуковану гастропатію відтворювали шляхом одноразово внутрішньошлункового введення щурам ДН в дозі 50 мг/кг (УД50 = 48 мг/кг). Евтаназію тварин проводили через 24 год. після введення НПЗЗ. КЕП вводили внутрішньом’язово у профілактичному режимі застосування – 1 р/д впродовж 5 днів до введення ДН.
У препаратах при 400-кратному збільшенні мікроскопа визначали індекс апоптозу (мітка CPP32 – каспаза-3). Експрецію CPP32 – каспаза-3 оцінювали за бальною шкалою позитивної гістохімічної реакції у клітинах: 0 балів – реакція відсутня; 1 бал – до 30% позитивно реагуючих клітин; 2 бали – ознака помірно виражена (31–60% клітин); 3 бали –більше 60% забарвлених клітин. Отриманих величин дані представлено у вигляді медіани та інтерквартильного розмаху.
Результати дослідження. Дослідження показало, що введення ДН викликало активацію процесів апоптозу в СОШ щурів. На це вказувало зростання експресії рецепторів каспази-3 (CPP32) – найвиразніше у шийкових мукоцитах та пілоричних екзокриноцитах, де рівень експресії сягав трьох балів (3 [2; 3] та 3 [2,5; 3] бали відповідно). Експресія CPP32 у поверхневих епітеліоцитах ямок та валиків та головних екзокриноцитах становила відповідно 2 [1,5; 2,0] та 2 [1,5; 2] бали.
На тлі комбінованого застосування ДН та КЕП експресія CPP32 статистично вірогідно (р<0,05) знизилась до рівня інтактних шурів та становила відповідно 0 [0; 0] балів у поверхневих епітеліоцитах ямок та валиків та головних, парієтальних і пілоричних екзокриноцитах. Активність CPP32 на рівні 1 [0,5; 1,5] балів виявлено тільки у шийкових мукоцитах.
Висновки. Встановлено, що комбіноване застосування кріоконсервованого екстракту плаценти та диклофенаку натрію приводить до нівелювання проапоптичної активності останнього, на що вказувало зниження експресії CPP32 у епітеліоцитах слизової оболонки шлунка.
Description:
Гладких Ф. В., Манченко А. О., Бєлочкіна І. В. Експресія апоптичного маркеру каспази-3 у слизовій оболонці шлунка на тлі застосування диклофенаку натрію та кріоекстракту плаценти в експерименті. Матеріали XXV Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих вчених; тази доп. (12–14 квітня 2021 р.). Тернопіль: ТНМУ ім. І.Я. Горбачевського (Укрмедкнига), 2021. С. 190.