Короткий опис(реферат):
Кошурба І. В. Противиразковий та гепатозахисний ефекти кріоекстракту плаценти (експериментальне дослідження). Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії в галузі знань 22 – Охорона здоров’я (кандидата медичних наук) за спеціальністю 222 – Медицина. Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна Міністерства освіти і наук України, Харків, 2024.
Для цитування:
Мета роботи – встановити вплив КЕП на перебіг виразкування шлунка та токсичні ураження печінки.
Об‘єкт дослідження – перебіг патологічних змін у слизовій оболонці шлунка (СОШ) та печінці щурів на тлі експериментального виразкування та ураження паренхіми печінки.
Предмет дослідження – біологічні властивості КЕП та препаратів потрійної противиразкової терапії.
Наукова новизна одержаних результатів. Вперше досліджено механізми ПВА КЕП за профілактичного, лікувального та лікувально-профілактичного режимів застосування на моделях спиртово- преднізолонового, стресового, серотонінового та оцтовокислого уражень шлунка у щурів. Вивчено ефекти комбінованого застосування препаратів потрійної противиразкової терапії та КЕП в порівнянні з монотерапією антиульцерогенними засобами. Вперше вивчено вплив комбінованого застосування потрійної противиразкової терапії та КЕП на перебіг експериментального хронічного ЕТХМ ураженням печінки та вивчено роль статевих чинників у механізмах гастро- та гепатопротекторної активності КЕП.
Встановлена противиразкова та гепатозахисна активність КЕП обґрунтовує доцільність проведення подальших доклінічних та клінічних досліджень з метою розширення показів до застосування досліджуваного екстракту, зокрема в гастроентерології та гепатології.
Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що викладені в дисертаційному досліджені положення, мають теоретико-прикладну спрямованість і можуть бути використані у:
- освітньому процесі – як основа для розширення відомостей про сучасні противиразкові та гепатозахисні лікарські засоби (ЛЗ) у викладанні фармакології, клінічної фармакології та внутрішньої медицини, зокрема гастроентерології, впровадження отриманих відомостей у науковий процес відповідних кафедр медичних та фармацевтичних закладів вищої освіти;
- практичній діяльності закладів охорони здоров’я щодо розширення показів до медичного застосування КЕП;
- науково-дослідній діяльності – для проведення подальших поглиблених наукових досліджень противиразкового та гепатотропного ефектів КЕП.