Abstract:
Пошкодженням подоцитів, опосередковане антитілами проти антигенів подоцитів, які депонуються під гломерулярними вісцеральними епітеліальними клітинами отримало назву мембранозна нефропатія (МН) [1, 2]. Нашу увагу у якості інноваційних біотехнологічних препаратів для лікування МН, привернули безклітинні кріоконсервовані біологічні засоби (БКБЗ) – кріоконсервовані екстракти біологічних тканин, зокрема кріоекстракт селезінки – КЕС (як імунокомпетентного органа) та кріоекстракт плаценти – КЕП (як ключового регулятора внутрішньоутробного розвитку плоду) [3, 4]. Не меншої уваги вартують продукти культивування клітин – так звані кондиціоновані середовища (КС), зокрема КС, отримані з мезенхімальних стромальних клітин (КС-МСК) [5].
Мета дослідження. Провести порівняльну оцінку впливу КЕП, КЕС та КС-МСК на функціональний стан нирок при експериментальному аутоімунному нефриті Хеймана.
Матеріали і методи. Експериментальні дослідження проведені на 42 шурах-самцях масою 200–220 г. Дослідження проведені у відповідності до Європейської конвенції про захист хребетних тварин, що використовуються для дослідних та інших наукових цілей» (м. Страсбург, 1986 р.). Аутоімунний нефрит (АІН) відтворювали за методикою Heymann W.R. та співав. [6] у модифікації шляхом введення щурам нефротропної антигенної суміші, яка складалась з повного ад’ювантра Фрейнда (Thermo Fisher Scientific, США) [7] та розчину антигену, отриманого з гомогенату алогенної тканини нирок у співвідношенні 1:1. На 70 день експерименту проводили оцінку функціонального стану нирок за умов спонтанного діурезу [8] – щурів утримували 24 год. у спеціальних обмінних клітках для збору сечі (добовий діурез, мл/1440 хв), після чого тварин виводили з експерименту та відбирали зразки крові. Вміст сечовини в крові визначали спектрофотометрично за реакцією аміаку з 2-оксоглутаратом за участю глутаматгідрогенази. Вміст креатиніну в крові визначали спектрофотометрично за реакцією пікратів з креатиніном. Швидкість клубочкової фільтрації (ШКФ) розраховували за методикою Besseling P.J. та співав. [9] (2021 р.) – при рівні креатиніну в плазмі крові ≥ 52 мкмоль/л: ШКФ (мкл /хв) = 5862 × маса тіла (г) 0,695 × концентрація креатиніну в плазмі крові (мкмоль/л) −1,150 × концентрація сечовини в плазмі крові (ммоль/л)−0,391.
Тема науково-дослідної роботи (НДР). Робота виконана в рамках відомчої НДР кафедри інфекційних хвороб та клінічної імунології Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна МОН України «Вивчення ролі імунних, автоімунних та метаболічних розладів у патогенезі та наслідках інфекційного процесу, що викликаний бактеріями, вірусами, вірусно-бактеріальними асоціаціями при гострому, затяжному та хронічному перебігу хвороби та удосконалення тактики лікування» (номер державної реєстрації 0123U105022, термін виконання: 2023–2028 рр., керівник – завідуюча кафедри інфекційних хвороб та клінічної імунології, к мед. н., доцент Волобуєва О.В.).
Результати. Встановлено, що на 70 день експерименту у щурів а АІН відмічалось статистично вірогідне (р˂0,001) зниження об’єму добового діурезу на 47,2% відносно показників інтактних щурів, що становило 3,7±0,2 мл/добу. Біохімічні дослідження крові показали, що на тлі зниження добового діурезу у щурів з АІН відмічено статистично вірогідне (р˂0,001) зростання концентрації креатиніну на 111,3% та сечовини на 233,3% відносно показників інтактних щурів. На тлі застосування КЕП відмічалось зниження концентрації креатиніну в крові (р=0,01) на 16,8%. Застосування КЕС у щурів з АІН чинило співставні за виразністю з канефроном нефропротекторні властивості, на що вказувало статистично вірогідне (р=0,002) зростання ШКФ на 64,3% (551±43 мкл/хв) відносно показників щурів групи контролю. Найвиразніше відновлення функціонального стану нирок щурів встановлено на тлі застосування КС-МСК.
Висновки. Дослідження показало, що досліджувані БКБЗ володіють нефропротекторною активністю на моделі нефриту Хеймана у щурів на що вказувало відновлення функціональної активності нирок, що підтверджувалось зростання ШКФ та зниженням концентрації креатиніну та сечовини у крові щурів з АІН. За виразністю нефропротекторного ефекту (за показниками ШКФ) досліджувані БКБЗ можна розташувати у наступній послідовності: КС-МСК (ШКФ: 856±59 мкл/хв)˃ КЕС (ШКФ: 551±43 мкл/хв) ˃ КЕП (ШКФ: 504±19 мкл/хв).
Description:
Гладких ФВ. Порівняльна характеристика нефротропної дії безклітинних кріоконсервованих біологічних засобів за показниками функціональної активності нирок на моделі активного аутоімунного нефриту. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Експериментальна та клінічна фармакологія»; 23–24 жовтня 2024; Харків: Національний фармацевтичний університет України МОЗ України; 2024, с. 54–56. DOI: https://doi.org/10.5281/zenodo.14051834