Abstract:
Близько 60% смертей від станів, що піддаються лікуванню, спричинені неякісною медичною допомогою, тоді як решта смертей є результатом невикористання системи охорони здоров’я. Високоякісні системи охорони здоров’я можуть запобігти 2,5 мільйонам смертей від серцево-судинних захворювань, 1 мільйону смертей новонароджених, 900 тис. смертей від туберкульозу та половині всіх материнських смертей щороку. Марнотратство ресурсів та катастрофічні витрати є економічними побічними ефектами низькоякісних систем охорони здоров’я. У результаті цього лише одна чверть людей у країнах із низьким і середнім рівнем доходу вважають, що їх системи охорони здоров’я працюють добре.
Мета роботи – узагальнити сучасні відомості щодо підходів до індикативної оцінки якості медичної допомоги.
Матеріали та методи. Підбір публікацій виконано за базами даних PubMed, Clinical Key Elsevier, Cochrane Library, eBook Business Collection, та Google Scholar, у яких висвітлювались відомості про оцінку якості медичної допомоги. На першому етапі проводили пошук літературних джерел за ключовими словами: якість медичної допомоги, вимірювання якості, індикатори якості. На другому – вивчались резюме статей та виключались публікації, які не відповідали критеріям дослідження. На третьому етапі вивчали повні тексти відібраних статей на відповідність критеріям включення до списку літератури та релевантність досліджень.
Результати та їх обговорення. Клінічна якість медичної допомоги пов’язана із взаємодією між постачальниками медичних послуг і пацієнтами, та способами, за допомогою яких дані системи охорони здоров’я перетворюються на результати для здоров’я. Особливо гостро проблема недостатньої ефективності постачальників медичних послуг, та, як наслідок, недостатнє охоплення високоякісною медичною допомогою, відмічається у країнах з низьким і середнім рівнем доходів. За даними Організації економічного співробітництва та розвитку, серед країн з низьким і середнім доходом Україна належить до країн з доходом нижче середнього. Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій, виступає Національна служба здоров’я України, яку було створено у грудні 2017 р. Індикатори якості – це інструменти вимірювання, які використовуються для кількісної оцінки ефективності, безпечності та/або пацієнтоорієнтованості. Вживання термінів «індикатор» та «показник» нерідко використовуються як синоніми, проте в контексті якості доречніше застосовувати термін «індикатор якості» для заходів, які супроводжуються оцінкою. Багато систем вимірювання якості формують велику кількість індикаторів якості, що викликало необхідність розробки методів об’єднання різних показників у так звані «інтегральні індикатори якості» (ІіЯ). Найважливішою складовою успішного створення високоточного та статистично прийнятного ІіЯ виступає унормування окремих індикативних показників, які входять до його складу шляхом застосування вагових коефіцієнтів.
Висновки. Інтегральні індикатори якості спрямовані на зведення окремих показників якості до єдиного підсумкового індикатора. Ключове припущення, яке лежить в основі використання інтегральних індикаторів, полягає в тому, що складові частини разом дають справедливе резюме цілого.
Description:
Гладких Ф.В. Інтегральні індикатори якості медичної допомоги – шлях побудови високоякісної системи охорони здоров’я України та імплементації кращих світових практик оцінки ефективності здоров’язберігаючих технологій. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Медицина». 2024. Т. 32, № 2 (49). С. 256–272. DOI: https://doi.org/10.26565/2313-6693-2024-49-13. Режим доступу: https://ukrmedsci.com/index.php/visnyk/article/view/54