Abstract:
Ревматоїдний артрит (РА) є мультиетіологічним хронічним системним аутоімунним захворюванням, пов’язаним із запальним ураженням суглобів та позасуглобовими процесами у внутрішніх органах. РА визнано найпоширенішим аутоімунним запальним артритом із захворюваністю від 0,4% до 1,3% населення.
Мета. Узагальнити сучасні відомості про імунопатогенез та підходи до лікування РА за даними відкритих джерел інформації.
Методи. Підбір публікацій, у яких висвітлювались відомості про імунопатогенез РА виконано за ключовими словами: системні аутоімунні захворювання, РА, цитрулінування, карбамілювання.
Результати. РА вважається імуноопосередкованим захворюванням. Важливу роль у ініціації розвитку РА відіграють генетичні передумови та ураження слизових оболонок у легенях, ротовій порожнині і шлунково-кишковому тракті. У відповідь на появу посттрансляційно змінених (цитрулінованих/карбамільованих) білків В-клітини індукують вироблення антитіл до циклічного цитрулінованого пептиду (anti-citrullinated peptide antibodies – ACPA). Ще одним, добре вивченим аутоантитілом, залученим до розвитку РА виступає ревматоїдний фактор. Враховуючи складну роль, яку дендритні клітини відіграють у патогенезі РА, спрямована на них терапія розробляється для блокування імуногенних або посилення їх толерогенних функцій. Дисфункція фібробластоподібних синовіоцитів призводить до гіперплазії синовії. Для цілеспрямованого впливу на запалення та запобігання прогресуванню захворювання застосовують протиревматичні препарати, що модифікують хворобу (disease-modifying antirheumatic drug – DMARD).
Висновки. Генетичні передумови та специфічні посттрансляційні модифікації білків грають значущу роль у розвитку РА. Впровадження DMARD та перспективи використання мезенхімальних стовбурових клітин і їх похідних дозволяє розробити нові стратегії ефективного лікування для поліпшення більш ефективного контролю над цим захворюванням.
Description:
Гладких ФВ. Сучасне уявлення про імунологічне підґрунтя ревматоїдного артриту: від посттрансляційної модифікації білків до застосування протиревматичних препаратів, що модифікують хворобу. Східноукраїнський медичний журнал. 2023; 11 (4): 326–36. DOI: https://doi.org/10.21272/eumj.2023;11(4):326-336