Abstract:
Гіпоксично-ішемічна енцефалопатія (ГІЕ) у передчасно народжених дітей є однією з провідних причин довічних неврологічних розладів. Попри значний розвиток уявлення про патогенез ГІЕ, включаючи дані про роль окислювального стресу, ексайтотоксичності, запалення, апоптозу та ін., ще й досі немає «золотого стандарту» лікування вказаної патології (Zhang Z. et al., 2018; Zhou Y. et al., 2010; Movsas T.Z. et al., 2017).
Мета дослідження – охарактеризувати роль сигнального шляху фосфатидилінозитол-3-кінази – протеїнкінази-В при розвитку гіпоксично-ішемічної енцефалопатії у передчасно народжених дітей за даними відкритих джерел інформації.
Матеріали та методи дослідження. Підбір літературних джерел проводили за базами даних PubMed, Clinical Key Elsevier, Cochrane Library, eBook Business Collection, та Google Scholar за ключовими словами: фосфатидилінозитол-3-кіназа, протеїнкінази-B, гіпоксично-ішемічна енцефалопатія, передчасно народжені.
Результати та їх обговорення. Сигнальний шлях фосфатидилінозитол-3-кінази (PI3K) належить до сімейства ліпідкіназ, які характеризуються своєю здатністю фосфорилювати 3`-OH групу інозитового кільця в фосфоліпідах інозиту в плазматичній мембрані (Fruman D.A. et al., 1998). У контексті ГІЕ у передчасно народжених дітей, привертає увагу роль сигнального шляху PI3K та протеїнкіназа-В (PKB), також відомої як актинова кіназа-1 (AKT1), у патогенезі та прогресії зазначеного стану. За літературними даними (Zhou Y., et al., 2010) активація PI3K/AKT1 сприяє зменшенню пошкоджень, пов’язаних з гіпоксією-ішемією, шляхом активації білків, які сприяють виживанню клітин та інактивації білків, що регулюють апоптоз. Це узгоджується з даним експериментальних досліджень Luo Z. та співав (2019), які встановили, що застосування інгібітора сигнального шляху PI3K/Akt сполуки LY29400 призводило до збільшення рівень внутрішньоутробної смертності, зниження неврологічних показників пози, рефлексу випрямлення та рефлексу ковтання у новонароджених, а також підвищення рівня нейрон-специфічної енолази (NSE) в сироватці крові (doi: 10.1002/jcb.28302). У роботі Li L. та співав. (2008) показано, що при моделюванні ГІЕ в експерименті у новонароджених відбувається активація сигнального шляху PI3K/Akt та посилюється експресія фактора-1α, що індукується гіпоксією (HIF-1α).
Висновки. Активація сигнального шляху PI3K/Akt є перспективною стратегією нейропротективної терапії у передчасно народжених з ГІЕ, зокрема, за рахунок PI3K/Akt-опосередкованої індукції проліферації нейронів, інгібування проапоптотичних факторів та стабілізації мітохондрії, зниження продукції запальних цитокінів та рівня оксидативного стресу в клітинах.
Description:
Кошурба ІВ, Гладких ФВ. Роль сигнального шляху фосфатидилінозитол-3-кінази – протеїнкінази-В при розвитку гіпоксично-ішемічної енцефалопатії у передчасно народжених дітей. Матеріали Всеукраїнського форуму молодих вчених з міжнародною участю під гаслом «Молодь – медицині майбутнього»: тези доп. (22–23 червня 2023 р.). Одеса: Одеський національний медичний університет МОЗ України, 2023. С. 76–77. DOI: http://doi.org/10.5281/zenodo.8321348