dc.description.abstract |
Вступ. Однією з найактуальніших проблем сучасної медицини є антибіотик-асоційовані ураження печінки, зокрема на тлі противиразкової терапії (езомепразол, кларитроміцин та метронідазол) або за необхідності застосування антибактеріальних лікарських засобів у пацієнтів на тлі хронічних уражень печінки [1]. У якості потенційного гепатопротекторного засобу нашу увагу привернув вітчизняний біотехнологічний препарат – кріоекстракт плаценти (КЕП) [2, 3, 4].
Мета. Охарактеризувати вплив кріоекстракту плаценти та гепатотоксичні ефекти комбінованого нарізного застосування препаратів трикомпонентної противиразкової терапії (езомепразолу, кларитроміцину та метронідазолу) на моделі хронічного CCl4-індукованого гепатиту з фоновим етанол-індукованим цирозом у щурів самиць.
Матеріали та методи дослідження. Експериментальні дослідження проведені на шурах-самицях, розбитих на 3 групи: щури без зміни гормонального статусу; щури, яким проводили замісну гормонотерапію; кастровані щури. Токсичний гепатит з фоновим етанол індукованим цирозом печінки відтворювали введенням 50 % олійного розчину CCl4 у дозі 8 мл/кг маси тіла тварини 2 рази на тиждень в комбінації з 5 % розчином етанолу для пиття впродовж 45 днів [5]. Противиразкові засоби – езомепразол (50 мг/кг), кларитроміцин (91 мг/кг) та метронідазол (91 мг/кг) вводили внутрішньошлунково нарізно впродовж 7 днів [2]. КЕП вводили з 3 по 7 день введення противиразкових засобів (5 введень) (0,16 мг/кг, внутрішньом’язово) [2]. Модуляцію вмісту статевих гормонів досягали хірургічною оваріектомією. Дослідження проводились через 21 день після гонадектомії. Гормонотерапію проводили впродовж 14 днів введенням естрадіолу гемігідрату (150 мг/кг). Тварин виводили з експерименту через 24 год. після останнього введення КЕП. Вміст білірубіну визначали за реакцією з діазофенілсульфоновою кислотою [6].
Результати та їх обговорення. Встановлено, що введення КЕП призвело до статистично вірогідного (р<0,01) зниження рівня білірубіну у гомогенатах печінки щурів-самиць без зміни гормонального статусу (57,1±3,13 ммоль/л) на тлі хронічного CCl4-індукованого гепатиту з фоновим етанол-індукованим цирозом. Це вказує на здатність досліджуваного кріоекстракту чинити гепатопротекторну дію у щурів з хронічним ураженням печінки.
Надлишкове введення естрадіолу гемігідрату призвело до аналогічних зрушень з боку рівня білірубіну у гомогенатах печінки щурів-самиць. Так рівень білірубіну статистично вірогідно (р=0,01) був нижчим на тлі гормонотерапії та становив 64,0±2,38 ммоль/л. У щурів яким вводили КЕП цей показник статистично не відрізнявся. Це узгоджується із даними літератури про присутність у складі досліджуваного кріоекстракту низки біологічно активних речовин, зокрема жіночих статевих гомонів.
Найбільше зростання рівня білірубіну, індуковане хронічним ураженням печінки та введенням противиразкових препаратів, виявлено у кастрованих щурів-самиць. Так рівень білірубіну в гомогенатах печінки становив 86,3±4,27 ммоль/л. Це вказує на гепатопротекторні властивості жіночих статевих гормонів, що цілком узгоджується зі статистично вірогідним (р<0,001) нижчим рівнем досліджуваного показника у тканинах печінки тварин, яким вводили КЕП, який становив відповідно 50,3±6,41 ммоль/л.
Висновки. Встановлено, що введення кріоекстакту плаценти чинить гепатопротекторну дію при хронічному CCl4-індукованому гепатиті з фоновим етанол-індукованим цирозом у щурів-самиць. Крім того введення досліджуваного кріоекстракту чинить гепатозахисну дії не тільки у тварин з незміненим гормональним статусом, але й у щурів-самиць після гонадектомії, що може бути пов’язано з модулюючим впливом кріоекстракту плаценти на вміст жіночих статевих гормонів, яким притаманна власна гепатозахисна активність.
Література
Підгірний В. В. Гепатотоксичні прояви лансопразолу, метронідазолу і кларитроміцину в експерименті. Медична хімія. 2007. № 9 (2). С. 74–77.
Кошурба І. В., Гладких Ф. В., Чиж М. О., Бєлочкіна І. В., Рубльова Т. В. Гепатотропні ефекти трикомпонентної противиразкової терапії та кріоекстракту плаценти: роль статевих чинників у ліпопероксидації. Фізіологічний журнал. 2022. № 68 (5). С. 25–32. DOI: https://doi.org/10.15407/fz68.05.025.
Кошурба І. В., Чиж М. О., Гладких Ф. В., Бєлочкіна І. В. Вплив кріоекстракту плаценти на метаболічний та функціональний стан печінки за D-галактозамінового гепатиту. The Innovative Biosystems and Bioengineering. 2022. № 6 (2). С. 64–74. DOI: https://doi.org/10.20535/ibb.2022.6.2.264774.
Кошурба І. В. Дослідження впливу кріоекстракту плаценти на процеси цитолізу та перекисного оксилення ліпідів за CCl4-індукованого ураження печінки. Сучасні медичні технології. 2022. № 54 (3). С. 46–54. DOI: https://doi.org/https://doi.org/10.34287/MMT.3(54).2022.9.
Рикало Н. А. Експериментальна модель хронічного тетрахлорметанового гепатиту та цирозу печінки у нестатевозрілих щурів. Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник української медичної стоматологічної академії. 2009. № 9 (2). С. 116–118.
Tokuda K. Tanimoto K. New method of measuring serum bilirubin using vanadic acid. Japanese Journal of Clinical Chemistry. 1993. № 22 (2). С. 116–122. |
uk_UA |